Kontynuacja jednoosobowej działalności gospodarczej w formie spółki z o.o.
Artykuł 5842 wprowadził do Kodeksu spółek handlowych zasadę sukcesji generalnej tożsamą z art. 553 KSH dotyczącym przekształcenia spółek. W jego myśl spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. W szczególności dotyczy to zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.
Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. – sukcesja generalna
W uchwale z dnia 26.2.2015 r. w sprawie III CZP 106/14 Sąd Najwyższy uznał, że przy przekształceniu przedsiębiorcy w spółkę kapitałową dochodzi do sukcesji uniwersalnej.
Ten fakt powoduje, iż kodeksowa forma przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową jest jedyną możliwą dla sporej rzeszy przedsiębiorców z uwagi na ich uwarunkowania gospodarcze polegające na bycie stroną stosunków prawnych (np. umów nie pozwalających na cesję uprawnień) lub administracyjnych (koncesji i ulg).
Wskazać tu można na przykład procesy inwestycyjne w ramach prawa zamówień publicznych.
Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. a prawo zamówień publicznych
Sąd Okręgowy w Warszawie w wyroku z dnia 20.1.2004 r. V CA 2344/03 orzekł, że „nie budzi zatem żadnych wątpliwości, że ustawa o zamówieniach publicznych, będąca w przeważającej części aktem funkcjonalnym (proceduralnym) nie tylko nie wyłącza stosowania przepisów Kodeksu cywilnego, ale wręcz nakazuje je stosować”.
Wskazać tu należy, również, iż przekształcenie pozostaje również bez wpływu na prawa i obowiązki spółki jako uczestnika toczących się postępowań o udzielenie zamówienia publicznego.
Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. a podmioty wykonujące działalność leczniczą
Innym przykładem przedsiębiorców którzy nie mogą skorzystać z prostszej drogi polegającej po prostu na założeniu nowej spółki z o.o. i wprowadzeniu do niej dotychczasowego przedsiębiorstwa aportem, są podmioty wykonujące działalność leczniczą, które z uwagi na punktację związaną z kontraktami z Narodowym Funduszem Zdrowia ( umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej) opartą w pewnej części o czas udzielania świadczeń na podstawie umowy.
Moment sukcesji generalnej
Osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą przekształcanym staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej. Kodeksowe sformułowanie „z dniem przekształcenia” należy rozumieć jako chwilę, w której nastąpił wpis spółki przekształconej do rejestru. Spółka istnieje od momentu dokonania wpisu do rejestru przedsiębiorców.
Jacek Ostrowski Adwokat Łódź, w swojej praktyce pomaga w swojej praktyce przedsiębiorcom w procesie zmiany formy prowadzenia działalności gospodarczej, poprzez przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.