Stwierdzenie nabycia spadku – pomoc prawna dla Polonii. Stwierdzenie nabycia spadku jest orzeczeniem sądowym ustalającym istnienie podmiotowego prawa spadkobiercy do spadku. Należy do kategorii sądowych orzeczeń ustalających prawo lub stosunek prawny i realizujących zgodnie z jego ustawową treścią ochronę praw cywilnych. Realizacja tej funkcji przejawia się w ochronie prawa podmiotowego spadkobiercy do spadku. Sądowe stwierdzenie nabycia spadku chroni bezpieczeństwo obrotu, w tym także interesy osób trzecich wchodzących w stosunki prawne ze spadkobiercami, tworząc podstawę domniemania, że wskazana w postanowieniu osoba jest spadkobiercą. Sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą testamentowym oraz spadkobiercą ustawowym

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku forma

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku powinien wskazywać osobę spadkodawcy, jego ostatnie miejsce zamieszkania oraz żądanie stwierdzenia nabycia spadku po tym spadkodawcy. Sąd jest zobowiązany do samodzielnego badania kto jest spadkobiercą testamentowym oraz spadkobiercą ustawowym. W szczególności sąd bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Nie ulega wątpliwości, że nałożony na sąd spadku obowiązek działania z urzędu (art. 670 i art. 684 KPC) nie zwalnia uczestników od obowiązku wskazywania dowodów dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne. Konsekwentnie na uczestniku postępowania, który podniósł fakt lub zarzut, spoczywa także ciężar wykazania jego prawdziwości (art. 6 KC). Te same zasady – korygowane przepisem art. 381 KPC – dotyczą także postępowania apelacyjnego.

Jakie dokumenty należy załączyć do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku w Polsce 

Podstawowe dokumenty, które powinny znaleźć się w wniosku:

  1. Odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy.
  2. Akt małżeństwa spadkodawcy, jeśli małżonek spadkodawcy żyje. Jeśli nie żyje, to akt zgonu.
  3. Odpisy skrócone aktów urodzenia spadkobierców. Jeśli są to kobiety, które wzięły ślub i zmieniły nazwisko, to także odpisy skrócone ich aktów małżeństwa.
  4. Wypis oryginału testamentu notarialnego lub oryginał testamentu ręcznego, o ile spadkodawca sporządził testament.
  5. Zaświadczenie z właściwego Urzędu Gminy, jeśli w skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne (dotyczy tylko osób zmarłych przed 14 lutego 2001 roku).

Kto jest uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku

Sąd jest zobligowany do ustalania z urzędu kręgu uczestników postępowania o stwierdzenie nabycia spadku to jest osób osób mogących wchodzić w rachubę jako spadkobiercy testamentowi oraz spadkobiercy z pierwszego, drugiego i częściowo trzeciego kręgu spadkobierców ustawowych. Pozostałych spadkobierców ustawowych wzywa się, jeżeli są sądowi znani.

Stwierdzenie nabycia spadku rozprawa 

W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku konieczne jest przeprowadzenie rozprawy. Sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy testamentowi i jako spadkobiercy ustawowi zgodnie z kolejnością dziedziczenia. Spośród spadkobierców ustawowych wzywa się małżonka, zstępnych, osoby pozostające w stosunku przysposobienia, rodziców i rodzeństwo. Pozostałych spadkobierców ustawowych wzywa się, jeżeli są sądowi znani.

Zapewnienie spadkowe

W toku postępowania przed Sądem musi został złożone zapewnienie spadkowe łożone przez zgłaszającego się spadkobiercę. Zapewnienie takie może może być złożone przed konsulem.

W art. 26 ust. 1 pkt 2 Prawa konsularnego przewidziano, że na wniosek sądu konsul przesłuchuje strony, uczestników postępowania, świadków i podejrzanych. Zgodnie bowiem z art. 1134 KPC sądy mogą występować do polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego o przeprowadzenie dowodu lub o doręczenie pisma, jeżeli osoba mająca być przesłuchana lub odbiorca pisma jest obywatelem polskim przebywającym za granicą.

Do jakiego sądu złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku – właściwość miejscowa

W sprawach o stwierdzenie nabycia spadku mamy do czynienia z właściwością wyłączną – sądu ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy. Jak mówi przepis, do czynności w postępowaniu spadkowym, które należą do zakresu działania sądów, wyłącznie właściwy jest sąd ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zwykłego pobytu w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (sąd spadku). W braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla m.st. Warszawy.

Spadek w Polsce pełnomocnik do doręczeń kiedy uczestnik postępowania spadkowego mieszka za granicą

W postępowaniu cywilnym strona zamieszkała poza granicami Polski musi wskazać pełnomocnika do doręczeń w Polsce. Zgodnie z art 1135 5 KPC Strona, która nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, jeżeli nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy zamieszkałego w Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana wskazać pełnomocnika do doręczeń w Rzeczypospolitej Polskiej.

W razie niewskazania pełnomocnika do doręczeń, przeznaczone dla tej strony pisma sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. Stronę należy o tym pouczyć przy pierwszym doręczeniu. Strona powinna być również pouczona o możliwości złożenia odpowiedzi na pismo wszczynające postępowanie i wyjaśnień na piśmie oraz o tym, kto może być ustanowiony pełnomocnikiem.

W swojej praktyce prowadzę sprawy dla Polonii przed sądami w Polsce. Jako adwokat dla Polonii zajmuję się sprawami o stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku i zniesienie współwłasności o czym piszę tutaj.

Po stwierdzeniu nabycia spadku celem uregulowania spraw spadkowych związanych w własnością nieruchomości konieczne są:

Przeprowadzenie sprawy o dział spadku.

Poprowadzenie sprawy o zachowek

Zgłoszenie do ksiąg wieczystych spadkobiercy jako aktualnego właściciela nieruchomości.

Zgłoszenie nabywanego spadku do urzędu skarbowego.

Złożenie deklaracji w sprawie podatku od nieruchomości do urzędu gminy, jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość.

Zgłoszenie aktualnego właściciela nieruchomości do wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *