Stwierdzenie nabycia spadku – pomoc prawna dla Polonii
Spadkobierca według prawa polskiego nabywa spadek z mocy prawa z chwilą jego otwarcia. Chwilą otwarcia spadku, jest data śmierci spadkodawcy. Jednakże celem wykazania nabycia spadku konieczne jest bądź stwierdzenie nabycia spadku przez sąd, bądź też sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia przed notariuszem.
Stwierdzenie nabycia spadku przez sąd, bądź też poświadczenie dziedziczenia jest konieczne na przykład, celem wykazania swojego prawa do nieruchomości wchodzącej w skład spadku. Wpisanie spadkobiercy do księgi wieczystej może nastąpić tylko na podstawie dokumentu potwierdzającego prawo do spadku. Jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość, wniosek spadkobiercy o wpis do księgi wieczystej wymaga wsparcia stwierdzeniem nabycia spadku, europejskim poświadczeniem spadkowym lub zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia tak na przykład stanowi uchwała Sądu Najwyższego z 11.3.1971 r., III CZP 3/71
Kto może wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku
Sąd dokonuje stwierdzenia nabycia spadku, na wniosek osoby mającej w tym interes.
Za osoby mające interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku uznaje się w szczególności spadkobiercę, zapisobiercę windykacyjnego, nabywcę spadku, a także wierzyciela spadkowego lub wierzyciela spadkobiercy. Uprawnienie do złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku nie jest roszczeniem, nie ulega więc przedawnieniu, oznacza to że wniosek można złożyć w każdym czasie.
Stwierdzenie nabycia spadku – treść
Postępowanie o stwierdzeniu nabycia spadku odbywa się w trybie nieprocesowym. W postanowieniu stwierdzającym nabycie spadku sąd wymienia spadkodawcę, wszystkich dziedziczących spadkobierców oraz wysokość ich udziałów. Nie rozstrzyga o tym, który przedmiot należący do masy spadkowej powinien przypaść któremu ze spadkobierców. W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku nie wymienia się również zapisobierców oraz osób uprawnionych do zachowku. Stwierdzenie nabycia spadku powinno obejmować cały spadek i wszystkich spadkobierców
Pełnomocnik dla doręczeń – w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku
Zgodnie z Art. 11355 § 1 kpc Strona, która nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, jeżeli nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy zamieszkałego w Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana wskazać pełnomocnika do doręczeń w Rzeczypospolitej Polskiej.
Pomoc prawna w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku, w sposób szczególny dotyczy polonii, z uwagi na fakt, iż w przypadku braku miejsca zamieszkania w Polsce, konieczne jest ustanowienie pełnomocnika dla doręczeń. Również konieczność uzyskania z urzędu aktów stanu cywilnego w przypadku zamieszkiwania poza granicami kraju może stanowić pewną niedogodność.
Zapraszam do kontaktu osoby, które w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku chcą być reprezentowane w sądzie przez profesjonalnego pełnomocnika. Z uwagi na fakt, iż kancelaria ma siedzibę w Łodzi i w związku z tym świadczy usługi prawne na terenie całego kraju.