W dzisiejszym wpisie chciałbym poruszyć temat skutków wygranej sprawy o unieważnienie kredytu frankowego denominowanego lub indeksowanego do franka szwajcarskiego (CHF). Jest to kwestia, która interesuje wielu moich klientów. Jako adwokat od kredytów frankowych w Łodzi, chciałbym podzielić się informacjami na temat tego, jakie korzyści mogą wyniknąć z wygranej takiej sprawy.

Co oznacza unieważnienie kredytu we frankach?

Unieważnienie kredytu oznacza, że umowa kredytowa jest usuwana z obrotu prawnego, jak gdyby nigdy nie doszło do jej zawarcia. Skutkiem tego jest uznanie, że wszelkie świadczenia pobrane przez bank od klienta, jak i świadczenia spełnione przez klienta na rzecz banku, nie miały oparcia w ważnej umowie. Oznacza to, że istnieje możliwość żądania zwrotu wszystkich wpłat, rat kapitałowych, odsetek i innych obciążeń, które klient uiścił na rzecz banku.

Warto zwrócić uwagę na artykuł 405 kodeksu cywilnego, który przewiduje, że osoba, która bez podstawy prawnej uzyskała korzyść majątkową kosztem innej osoby, jest obowiązana do wydania tej korzyści w naturze lub zwrotu jej wartości. Przepis ten ma szczególne zastosowanie do świadczeń nienależnych, czyli takich, do których osoba nie była w ogóle zobowiązana lub nie była zobowiązana wobec konkretnej osoby, albo jeśli podstawa świadczenia stała się nieważna.

Zgodnie z teorią „dwóch kondykcji”, każde roszczenie o wydanie korzyści należy traktować oddzielnie, a ich kompensacja jest możliwa tylko w ramach instytucji potrącenia. Z tego wynika, że strony umowy kredytowej mogą żądać zwrotu nienależnie spełnionych świadczeń na podstawie odrębnych stosunków prawnych.

Jakie są skutki wygranej sprawy o unieważnienie kredytu frankowego?

W przypadku wygranej sprawy o unieważnienie kredytu frankowego denominowanego lub indeksowanego do CHF, powstają dwa odrębne stosunki prawne jednostronnie zobowiązujące. Z jednej strony, klient może żądać zwrotu wszystkich wpłat, rat kapitałowych i odsetek, które uiścił na rzecz banku. Z drugiej strony, bank może żądać zwrotu udzielonego kredytu przez klienta. W obu przypadkach roszczenia o zwrot nienależnych świadczeń są odrębne.

Interpretację takiego stanu rzeczy można znaleźć w przepisach kodeksu cywilnego, takich jak art. 496, 497 i 498. Wskazują one na odrębność świadczeń stron umowy wzajemnej i możliwość potrącenia przez jedną ze stron otrzymanych świadczeń do czasu określonego zachowania drugiej strony. Przepisy te nie przewidują jednak rozliczenia salda czy kompensacji roszczeń wzajemnych z urzędu przez sąd.

Warto również zauważyć, że art. 409 kodeksu cywilnego przewiduje możliwość wygaśnięcia obowiązku zwrotu korzyści przez wzbogaconego w przypadku jej zużycia lub utraty.

W świetle powyższych rozważań, strona powodowa – konsument, który uzyska wygraną w sprawie o unieważnienie kredytu frankowego denominowanego lub indeksowanego do CHF, ma prawo żądać zwrotu wszystkich świadczeń, które wpłaciła na rzecz banku. Jednak ostateczne rozstrzygnięcie w takiej sprawie należy do sądu, który uwzględni wszystkie okoliczności i zastosuje odpowiednie przepisy prawa.

Jeśli wciąż masz kredyt denominowany lub indeksowany do CHF lub też kredyt ten został już w całości spłacony i chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat możliwości unieważnienia umowy kredytowej, zachęcam do skonsultowania się z adwokatem od kredytów frankowych w Łodzi. Prawnik specjalizujący się w tej dziedzinie pomoże Ci zrozumieć swoje prawa i reprezentować Twoje interesy w sporze z bankiem.

Zachęcam również do kontaktu z moją kancelarią adwokacką, która posiada doświadczenie w sprawach dotyczących kredytów frankowych w Łodzi. Pomożemy Ci w dochodzeniu swoich praw i osiągnięciu korzystnego rozstrzygnięcia.

O tym kto może dochodzić należności w związku z nieważnością kredytu frankowego piszę na przykład tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *