Odszkodowanie utrata wartości handlowej samochodu

Jeśli w wyniku wypadku czy kolizji drogowej Twój samochód uległ uszkodzeniom, możliwe jest że poza kosztami naprawy, spowodowało to utrata wartości handlowej pojazdu. W takiej sytuacji możesz zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego o wypłatę odszkodowanie utrata wartości handlowej pojazdu inaczej zwanej wartością zbywczą. Jak wskazał Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 października 2001 r. III CZP 57/01 Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej, odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie.

Od czasu wydania tej uchwały obowiązującą praktyką jest możliwość dochodzenia tego roszczenia przed towarzystwem ubezpieczeniowym i sądem zwłaszcza w przypadku samochodów nie starszych niż 5 lat. Przyznać jednak należy, iż towarzystwa ubezpieczeniowe niejednokrotnie zaniżają odszkodowania z tytułu utraty wartości handlowej, a nawet odmawiają ich wypłaty.

Jak stwierdził Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi w sprawie II C 446/17

(…) zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem doktryny i orzecznictwa, odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie. Albowiem, zbycie rzeczy jest uprawnieniem właściciela tak samo normalnym jak korzystanie z niej. Z przepisu art. 361 § 2 k.c., wynika, obowiązek pełnej kompensacji szkody. Wartość rynkowa uszkodzonego pojazdu, pomimo jego naprawy, jest co do zasady mniejsza od tej, jaką pojazd ten reprezentowałby na rynku, gdyby nie został uszkodzony, więc kompensata powinna obejmować nie tylko koszty naprawy, ale także tę różnicę wartości (tak między innymi Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 października 2001 r., III CZP 57/01, opubl. OSNC 2002 rok, Nr 5, poz. 57).(…)

Samochód w leasingu a odszkodowanie

Z uwagi na fakt, iż roszczenie dotyczy przede wszystkim samochodów stosunkowo nowych, często szkoda dotyczy samochodów będących przedmiotem leasingu. W takim wypadku lesingodawca, będący właścicielem pojazdu wydaje najpierw leasingobiorcy upoważnienie do dochodzenia odszkodowania bezpośrednio od Towarzystwa Ubezpieczeniowego w związku z utratą wartości rynkowej pojazdu.

Odszkodowanie termin przedawnienia

Odszkodowania utrata wartości handlowej pojazdu dochodzić można w terminie 3 lat od daty zdarzenia powodującego szkodę. Oznacza to że w tym terminie należy wystąpić na drogę postępowania sądowego, oczywiście w wypadku gdy ubezpieczyciel nie jest skłonny do uznania roszczenia na etapie postępowania likwidacyjnego. W przypadku odpowiedzi odmownej pozostaje Ci droga sądowa. Adwokat Jacek Ostrowski prowadzi sprawy dotyczące odszkodowania za utratę wartości handlowej głównie na terenie województwa łódzkiego.

Odszkodowanie z VAT czy bez VAT

Kwestią pojawiającą się zawsze przy odszkodowaniach, jest możliwość odliczenia podatku VAT przez poszkodowanego. Powołać tu należy się na uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 17 maja 2007 r. (III CZP 150/06), z której wynika, że odszkodowanie przysługujące na podstawie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego za szkodę powstałą w związku z ruchem tego pojazdu, ustalone według cen części zamiennych i usług, obejmuje kwotę podatku od towarów i usług (VAT) w zakresie, w jakim poszkodowany nie może obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku naliczonego.

W takiej sytuacji, jeżeli w dacie szkody uprawnionym do odszkodowania był przedsiębiorca (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) i jest on płatnikiem podatku VAT, wysokość odszkodowania obejmuje kwotę podatku od towarów i usług (VAT) lecz jedynie w zakresie, w jakim nie może on obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku naliczonego. Zasadą w przypadku wypłacenia odszkodowania dla płatnika podatku VAT jest bowiem wypłata jego odszkodowania bez podatku VAT.

Adwokat Jacek Ostrowski, w swojej praktyce prowadzi sprawy dotyczące skargi pauliańskiej na terenie sądów województwa łódzkiego.

Celem zapoznania, się z innymi sprawami dotyczącymi odszkodowań zapraszam do https://www.kancelariaostrowski.pl/obszary-praktyki/adwokat-lodz-odszkodowanie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *