Jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania art 299 §1 ksh Oznacza to, iż wierzyciel który nie uzyskał zaspokojenia swojej należności przez spółkę kapitałową będącą dłużnikiem może dochodzić jej bezpośrednio od członków jej zarządu, a także likwidatorów. Odpowiedzialność członków zarządu istnieje obok odpowiedzialności samej spółki i ma na celu wzmocnienie pozycji wierzyciela. Pogląd między innymi wyrażony w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 7 lutego 2007 r., III CSK 227/06
Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego, odpowiedzialność członków zarządu spółki ma charakter odszkodowawczy. Jest to również swoista sankcja w stosunku do członków zarządu za- kierowanie sprawami spółki w sposób prowadzący do bezskuteczności egzekucji wierzytelności przeciwko spółce (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 lutego 2003 r., IV CKN 1779/00)
Odpowiedzialność na podstawie art. 299 k.s.h. ma charakter odpowiedzialności deliktowej która powstaje ex lege.
Odpowiedzialność członków zarządu – czego można dochodzić
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego np. uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 7 grudnia 2006 r., sygn. akt III CZP 118/2006 odpowiedzialność członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie art. 299 ksh obejmuje zasądzone w tytule wykonawczym, wydanym przeciwko spółce, koszty procesu, koszty postępowania egzekucyjnego umorzonego z powodu bezskuteczności egzekucji i odsetki ustawowe od należności głównej.
Bezskuteczność egzekucji co to oznacza?
Dochodząc roszczenia przeciwko członkowi zarządu, podstawową przesłanką jest wykazanie bezskuteczności egzekucji z całego majątku spółki. Oznacza to, iż wierzyciel musi podjąć rzetelną próbę dochodzenia swojej należności. Przyjmuje się jednak, iż w sytuacjach gdzie jaskrawym jest, iż wierzyciel nie uzyska zaspokojenia swojej należności od spółki, nie musi on wszczynać postępowania egzekucyjnego które z góry skazane było by na porażkę, i generowało po jego stronie niepotrzebne i nieuzasadnione koszty.
Postanowienie komornika sądowego o umorzeniu postępowania egzekucyjnego
Najczęściej przedkładanym dowodem bezskuteczności egzekucji jest oczywiście postanowienie komornika sądowego o umorzeniu postępowania egzekucyjnego wobec spółki spółki z uwagi na jego bezskuteczność. Nie jest to jednak jedyna możliwość.
Jak wykazać bezskuteczność egzekucji wobec spółki
W orzeczeniu z 26 czerwca 2003 r. ( V CKN 416/01 ) Sąd Najwyższy potwierdził, iż ustalenie przesłanki bezskuteczności egzekucji może nastąpić na podstawie każdego dowodu, z którego wynika, iż spółka nie ma majątku pozwalającego na zaspokojenie wierzyciela pozywającego członków zarządu. Wierzyciel może zatem przedłożyć w tym celu postanowienie sądu oddalającego wniosek o ogłoszenie upadłości z powodu braku majątku spółki na koszty postępowania, a nawet jedynie ujemny bilans spółki. Nie ma także przeszkód, aby wierzyciel wykazał bezskuteczność egzekucji powołując się na wcześniejsze umorzenie kilku innych postępowań egzekucyjnych wobec spółki.
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 9 kwietnia 2008 r. ( V CSK 527/2007 ) również potwierdza, iż bezskuteczność egzekucji może być wykazana przez wierzyciela spółki kierującego roszczenie przeciwko jej zarządcom według ogólnych zasad obowiązujących w procesie, a zatem wszelkimi środkami dowodowymi.
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 09 maja 2008r., sygn. III CSK 364/07, w którym wskazane zostało, że ustalenie przewidzianej w art. 299 § 1 k.s.h. przesłanki bezskuteczności egzekucji może nastąpić na podstawie każdego dowodu, z którego wynika, że spółka nie ma majątku pozwalającego na zaspokojenie wierzyciela pozywającego członków zarządu.
Który członek zarządu odpowiada na podstawie art 299 § 1 ksh
Odpowiedzialni, są ci członkowie zarządu którzy pełnili swoją funkcję w czasie istnienia zobowiązania, którego egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna co potwierdza, chociażby orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 25 września 2003 r. (sygn. V CK 198/02, Wokanda 2004/6/7) stanowi, że gdy skład zarządu spółki zmieniał się, odpowiedzialność na zasadach określonych art. 299 kodeksu spółek handlowych ponoszą osoby będące członkami zarządu w czasie istnienia zobowiązania, którego egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna.
Odpowiedzialność członków zarządu okoliczności egzoneracyjne
Celem zapoznania, się z innymi sprawami z zakresu prawa gospodarczego, którymi zajmuje się kancelaria zapraszam do https://www.kancelariaostrowski.pl/obszary-praktyki/prawo-gospodarcze/