Odpowiedzialność członków zarządu na podstawie art 299 KSH pozew

Jak wie każda osoba pełniąca funkcję członka zarządu – jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Oznacza to, iż w przypadku gdy spółka nie posiada majątku możliwym jest dochodzenie należności od członków zarządu – na podstawie odrębnego powództwa stosownie do treści art. 299 § 1 kodeksu spółek handlowych. Jak wskazuje orzecznictwo na przykład I ACa 1370/13 – wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 29-01-2014 Wymaganie bezskuteczności egzekucji do całego majątku spółki nie może być rozumiane schematycznie; nie ma potrzeby kierowania egzekucji do tych składników majątku spółki, z których uzyskanie zaspokojenia jest w istniejących okolicznościach nierealne.

Art 299 KSH okoliczności egzoneracyjne

Jedną z okoliczności w związku z którymi członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może się uwolnić od odpowiedzialności za długi spółki jest sytuacja gdy niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło nie z jego winy.

Wskazać trzeba, iż faktyczny brak skutecznej możliwości zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. oznacza, iż członek zarządu nie ponosi winy w niezgłoszeniu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Tym samym może on skutecznie powoływać się na tę tak zwaną przesłankę egzoneracyjną. Z art. 1 ust. 1 i art. 11 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze wynika, że brak jest podstaw do ogłoszenia upadłości podmiotu, który posiada tylko jednego wierzyciela.

Zasadność tego twierdzenia potwierdza Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 6 września 2013 r. V ACa 435/2013 który w swojej tezie wskazuje „Odpowiedzialność członków zarządu z art. 299 § 1 k.s.h. nie ma jednak charakteru absolutnego i dłużnicy mogą podjąć obronę wykazując okoliczności braku swojego zawinienia w postaniu szkody w myśl art. 299 § 2 k.s.h. W niniejszej sprawie ich obrona okazała się skuteczna, gdyż brak złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości nie był przez nich zawiniony. Nawet bowiem w sytuacji, gdy spółka nie spłacała swoich zobowiązań w sposób trwały, to w przypadku zadłużenia w stosunku do jednego wierzyciela wniosek o ogłoszenie upadłości nie mógł zostać złożony.”

299 ksh w doktrynie

Pogląd ten prezentowany jest również w doktrynie: Prawo upadłościowe i naprawcze. Komentarz : Przepis art. 11 nie posługuje się pojęciem „zobowiązania”, ale „zobowiązań”. Użycie słowa „zobowiązań” w liczbie mnogiej nawiązuje do treści art. 1, który prezentuje postępowanie upadłościowe jako wspólne dochodzenie roszczeń wierzycieli. Z punktu widzenia prawa upadłościowego brak będzie podstaw do ogłoszenia upadłości takiego dłużnika, który ma tylko jedno zobowiązanie w stosunku do jednego wierzyciela albo kilka zobowiązań w stosunku do tego samego wierzyciela (zob. D. Zienkiewicz, w: Prawo…, Warszawa 2004, s. 34)

Sprawy dotyczące odpowiedzialności członków zarządu pojawiają się stosunkowo często, zapraszam do kontaktu.

Celem zapoznania, się z innymi sprawami z zakresu prawa gospodarczego, którymi zajmuje się kancelaria zapraszam do https://www.kancelariaostrowski.pl/obszary-praktyki/prawo-gospodarcze/

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *