Kredyty w CHF
Kredyty denominowane i indeksowane CHF
Adwokat Jacek Ostrowski prowadzi również sprawy przeciwko bankom związane z tak zawanymi kredytami frankowymi, to jest sprawy o unieważnienie umowy kredytu w CHF oraz o zapłatę w związku z nieważnością zawartej z bankiem umowy kredytu w CHF.
Nieważność umowy kredytu w CHF skutki
Nieważność kwestionowanej umowy prowadzi do usunięcia jej z obrotu prawnego ze skutkiem od daty jej zawarcia (tak jakby nigdy do jej zawarcia nie doszło). Skutkiem stwierdzenia nieważności umowy kredytu w całości pozostaje zatem uznanie, że spełnione przez konsumenta na rzecz banku nie miały oparcia w łączącej strony umowie. Zgodnie z treścią art. 405 k.c. kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. Przepis ten stosuje się w szczególności do świadczenia nienależnego, tj. takiego, w którym ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia.
Pozew frankowy niższa opłata
W sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych (np. spory dotyczące kredytów frankowych) od strony będącej konsumentem lub osobą fizyczną prowadzącą gospodarstwo rodzinne przy wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia wynoszącej ponad 20 000 złotych pobiera się opłatę stałą w kwocie 1000 złotych co wynika z art. 13a ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych wprowadzonego do ustawy 21.08.2019 r.
Jest to niewątpliwa zachęta ze strony ustawodawcy i uprzywilejowanie konsumentów w sporach z bankami i innymi instytucjami finansowymi. Przypomnieć należy, iż zasadą jeśli chodzi o opłatę sądową jest opłata w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu, a więc często wielokrotnie więcej niż wynika to z ryczałtowej opłaty wynikającej z wprowadzonego przepisu.
Jak przyjmuje orzecznictwo, również w przypadku przedmiotowej kumulacji dwóch roszczeń procesowych o charakterze majątkowym wynikających z jednej umowy należna jest tylko jedna opłata.Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie – I Wydział Cywilny z dnia 30 listopada 2020 r. I ACz 601/20
Pozew frankowy właściwość miejscowa – sąd miejsca zamieszkania konsumenta
Od 07.11.2019 r. w związku z wprowadzeniem do kodeksu postępowania cywilnego artykułu 37² Powództwo o roszczenie wynikające z czynności bankowej przeciwko bankowi, innej jednostce organizacyjnej uprawnionej do wykonywania czynności bankowych lub ich następcom prawnym można wytoczyć przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania albo siedziby powoda.
Wprowadzony nowelizacją przepis poszerza właściwość przemienną, z której mogą skorzystać osoby dochodzące roszczeń z czynności bankowych przeciwko bankowi, innej jednostce organizacyjnej uprawnionej do wykonywania czynności bankowych lub ich następcom prawnym.
W związku z powyższym powód dochodzi roszczenia przed sądem swojego miejsca zamieszkania. Wartość przedmiotu sporu w większości przypadków uzasadnia właściwość rzeczową sądu okręgowego. Dla spraw gdzie kredytobiorcą jest osoba zamieszkująca w Łodzi, bądź na terenie województwa Łódzkiego ale w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Łodzi (czyli np. w Brzezinach, Łęczycy, Kutnie, Łowiczu, Pabianicach, Rawie Mazowieckiej, Skierniewicach i Zgierzu) a wartość przedmiotu sporu przekroczy kwotę 75.000 zł właściwym będzie Sąd Okręgowy w Łodzi.
Przez pewien czas istniała możliwość składania pozwów do XXVIII Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Warszawie, zwanego „Wydziałem Frankowym” utworzonego dla rozpoznawania spraw cywilnych dotyczących umów kredytu denominowanego lub indeksowanego do walut obcych, który jednak teraz zarezerwowany jest tylko dla kredytobiorców z lewobrzeżnej Warszawy i okolic.