Jeśli jesteś jednym z ponad 300.000 Polaków, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy możesz dochodzić swoich praw przed sądem i jak przygotować się do pozwu frankowego.

Umowa kredytowa może zostać unieważniona, jeśli uda Ci się udowodnić, że bank naruszył twoje prawa konsumenckie poprzez zawarcie w umowie kredytowej postanowień umowy nieuzgodnionych indywidualnie, które kształtowały Twoje prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne inaczej klauzule abuzywne).

Jak pokazują orzeczenia sądów, klauzule takie znajdowały się w ogromnej większości umów kredytów frankowych.

W tym artykule przedstawię Ci krótkie omówienie poszczególnych etapów, jakie trzeba przejść przy rozpoczynaniu procesu pozwu frankowego.

Kolejne kroki w przygotowaniu procesu frankowego

  1. Zbierz wszystkie dokumenty dotyczące twojego kredytu. Będziesz potrzebował m.in. umowy kredytowej, harmonogramu spłat, tabeli opłat i prowizji, oświadczeń o stanie zadłużenia oraz korespondencji z bankiem. Te dokumenty będą niezbędne do oceny sytuacji prawnej i ekonomicznej twojego kredytu oraz do przygotowania pozwu, najważniejsza jednak jest umowa. Jeżeli jej nie masz, to też nic straconego – można wystąpić do banku o jej odpis/duplikat.
  2. Skontaktuj się z adwokatem specjalizującym się w sprawach frankowych, który pomoże ci przejść przez ten proces.
  3. Wystąp do banku o zaświadczenie o historii wpłat tytułem spłaty kredytu – wysokości wszystkich rzeczywistych wpłat tytułem spłaty kredytu, kursie franka szwajcarskiego stosowanym przez Bank w celu przeliczenia kwoty wpłacanej w złotych polskich na franki szwajcarskie dla każdej z rat; historii oprocentowania zawierającej informacje o datach zmiany oprocentowania oraz wysokości obowiązującego oprocentowania kredytu dla każdego okresu spłaty kredytu; zaświadczenia o kosztach okołokredytowych, – wysokości (w PLN) i dacie naliczenia innych należności związanych z kredytem (w szczególności prowizji i składek tytułem ubezpieczeń); informacji o datach i kwotach uruchomienia kredytu w CHF i w PLN. Możesz to zrobić samodzielnie, ale możesz poprosić o to prawnika.
  4. Na podstawie tych dokumentów po analizie adwokat w Twoim imieniu przygotuje i złoży reklamację do banku w trybie art. 3 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego, o Rzeczniku Finansowym i o Funduszu Edukacji Finansowej;
  5. Możliwe (aczkolwiek mało prawdopodobne), że bank na tym etapie zaproponuje ugodę. Jednak najprawdopodobniej, to jeszcze nie czas na godzenie się.
  6. Należy przygotować i złożyć w sądzie pozew. Nie próbuj samodzielnie walczyć z bankiem. Adwokat pomoże ci ocenić szanse na wygraną, doradzi ci strategię postępowania oraz przygotuje i złoży pozew w twoim imieniu. Adwokat będzie również reprezentował cię przed sądem i negocjował z bankiem warunki ugody, jeśli taka będzie możliwa i korzystna.
  7. Opłata od pozwu – uiszczana w dacie jego złożenia jest stała – w sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych od strony będącej konsumentem lub osobą fizyczną prowadzącą gospodarstwo rodzinne przy wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia wynoszącej ponad 20 000 złotych pobiera się opłatę stałą w kwocie 1000 złotych.
  8. W przypadku kredytów które są wciąż spłacane sąd na wniosek powoda może zabezpieczyć powództwo poprzez wstrzymanie obowiązku dokonywania spłaty rat kredytu w wysokości i terminach określonych umową – do dnia uprawomocnienia się wyroku.
  9. Czekaj na odpowiedź banku i rozprawę sądową. Bank ma zwykle 30 dni na odpowiedź na twój pozew i przedstawienie swojego stanowiska. Oczekiwanie na rozprawę sądowa może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, zwykle zależy to od obciążenia danego sądu.

Jakie są ułatwienia w dochodzeniu roszczeń z kredytów frankowych przeczytasz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *