Pozew frankowy opłata
W sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych (np. spory dotyczące kredytów frankowych) od strony będącej konsumentem lub osobą fizyczną prowadzącą gospodarstwo rodzinne przy wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia wynoszącej ponad 20 000 złotych pobiera się opłatę stałą w kwocie 1000 złotych co wynika z art. 13a ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych wprowadzonego do ustawy 21.08.2019 r.
Jest to niewątpliwa zachęta ze strony ustawodawcy i uprzywilejowanie konsumentów w sporach z bankami i innymi instytucjami finansowymi. Przypomnieć należy, iż zasadą jeśli chodzi o opłatę sądową jest opłata w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu, a więc często wielokrotnie więcej niż wynika to z ryczałtowej opłaty wynikającej z wprowadzonego przepisu.
Jak przyjmuje orzecznictwo, również w przypadku przedmiotowej kumulacji dwóch roszczeń procesowych o charakterze majątkowym wynikających z jednej umowy należna jest tylko jedna opłata.Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie – I Wydział Cywilny z dnia 30 listopada 2020 r. I ACz 601/20
Pozew frankowy zasada przyjmowania wątpliwości na korzyść kredytobiorcy
Pozew frankowy ułatwienia w dochodzeniu roszczeń. Jedną z dających się wyłowić zasad przyjmowanych przez Sądy w sprawach frankowych jest zasada przyjmowania wątpliwości na korzyść kredytobiorcy uznana choćby w postanowieniu Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 4 września 2020 r. I CSK 779/19 Przy ocenie twierdzeń o braku równowagi w stosunkach prawnych stron i konieczności wykładni wszystkich wątpliwości na korzyść kredytobiorcy nie można pominąć ustaleń sądu o ponadprzeciętnej wiedzy i świadomości ryzyka po stronie kredytobiorcy oraz jej wykorzystywaniu w trakcie negocjowania kontraktu, których wyrazem były odręczne poprawki. Nie powinien być zatem traktowany jak przeciętny konsument, nie mający dostatecznego rozeznania co do podejmowanych czynności prawnych.
Pozew frankowy właściwość miejscowa – sąd miejsca zamieszkania konsumenta
Od 07.11.2019 r. w związku z wprowadzeniem do kodeksu postępowania cywilnego artykułu 37² Powództwo o roszczenie wynikające z czynności bankowej przeciwko bankowi, innej jednostce organizacyjnej uprawnionej do wykonywania czynności bankowych lub ich następcom prawnym można wytoczyć przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania albo siedziby powoda.
Wprowadzony nowelizacją przepis poszerza właściwość przemienną, z której mogą skorzystać osoby dochodzące roszczeń z czynności bankowych przeciwko bankowi, innej jednostce organizacyjnej uprawnionej do wykonywania czynności bankowych lub ich następcom prawnym.
W związku z powyższym powód dochodzi roszczenia przed sądem swojego miejsca zamieszkania. Wartość przedmiotu sporu w większości przypadków uzasadnia właściwość rzeczową sądu okręgowego. Dla spraw gdzie kredytobiorcą jest osoba zamieszkująca w Łodzi, bądź na terenie województwa Łódzkiego ale w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Łodzi (czyli np. w Brzezinach, Łęczycy, Kutnie, Łowiczu, Pabianicach, Rawie Mazowieckiej, Skierniewicach i Zgierzu) a wartość przedmiotu sporu przekroczy kwotę 75.000 zł właściwym będzie Sąd Okręgowy w Łodzi.
Adwokat Jacek Ostrowski, w swojej praktyce prowadzi sprawy dotyczące kredytów denominowanych na terenie sądów województwa łódzkiego.