Pozew frankowy – czego dowodzi kancelaria frankowa w sporze bankiem
Kancelaria frankowa Łódź pomoże ustalić czy argumentacja dotycząca abuzywności klauzul zawartych w umowie kredytu frankowego denominowanego bądź indeksowanego pozwoli na ustalenie nieważności umowy. Argumentacja powodów w sprawach frankowych w dużej mierze odnosi się do kwestionowania postanowień umownych, które stanowią tak zwane klauzule abuzywne w świetle przepisów prawa, a zatem zmierzające do zaburzenia równowagi kontraktowej na wyłączną korzyść Banku, który wykorzystuje swoją silniejszą pozycję względem konsumenta oraz jego nieświadomość i brak specjalistycznej wiedzy co do oceny ryzyka związanego z oferowanym produktem. Klauzule abuzywne jako naruszające dobre obyczaje oraz prowadzące do powstania znaczącej nierównowagi praw i obowiązków ze szkodą dla konsumenta, a w konsekwencji bezskuteczne. Bezskuteczność kwestionowanych postanowień z kolei prowadzi do nieważności całej umowy, ponieważ jej dalsze obowiązywanie w kształcie pozbawionym kwestionowanych postanowień nie jest możliwe.
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku – I Wydział Cywilny z dnia 31 lipca 2023 r. I ACa 1521/22 Skutkiem istnienia klauzul abuzywnych w umowach kredytowych zawartych z udziałem konsumentów jest nieważność (bezskuteczność) umowy od samego początku. Konstrukcja polegająca na eliminacji klauzuli walutowej i de facto przyjęcie, że strony wiązałaby umowa kredytu wyrażonego w złotych polskich, jednakże przy zastosowaniu oprocentowania LIBOR, prowadzi do przekształcenia umowy w umowę o odmiennej istocie i odmiennym charakterze – po wyeliminowaniu tego rodzaju klauzuli utrzymanie umowy o charakterze zamierzonym przez strony nie jest możliwe, co przemawia za jej całkowitą nieważnością (bezskutecznością). Trudno sobie wyobrazić możliwość dalszego funkcjonowania umowy po wyeliminowaniu tego mechanizmu – oznacza to bowiem, że umowa od początku nie określała klarownie sposobu ustalenia kwoty kredytu do wypłaty w złotówkach oraz wysokości rat (również w złotówkach) do zwrotu.
Skutek nieważności umowy kredytu frankowego ustalonej wyrokiem
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi – I Wydział Cywilny z dnia 3 marca 2023 r. I ACa 2373/22 W przypadku nieważnej umowy kredytu jako świadczenie nienależne traktować trzeba przekazanie przez kredytobiorcę środków pieniężnych na rzecz banku, które służyć miało umorzeniu zobowiązania z umowy kredytowej, a które to zobowiązanie wskutek nieważności umowy nie powstało. Podobnie jako nienależne traktować należy świadczenie banku na rzecz niedoszłego kredytobiorcy. Skoro strony świadczyły sobie w wykonaniu nieważnej czynności prawnej, to powinny sobie zwrócić wzajemnie otrzymane świadczenia.
Argumentacja ta dotyczy konsumentów, a co z przedsiębiorcami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą?
W ostatnim czasie sądy przyznają konsumencki charakter również umowom zawartym przez osoby prowadzące działalność gospodarczą w sytuacji gdy budynek służył wyłącznie zaspokojeniu osobistych potrzeb kredytobiorców. Przykładem takiego orzeczenia jest Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku – I Wydział Cywilny z dnia 25 września 2023 r. I ACa 832/22 Skoro wykazano, że skredytowany budynek służył wyłącznie zaspokojeniu osobistych potrzeb kredytobiorców, to konsumenckiego charakteru spornej umowy nie wyłączyłaby nawet sytuacja, w której powód zaliczyłby wydatki na budowę w poczet kosztów swego przedsiębiorstwa.
Oznacza to, iż możliwe jest również unieważnienie umowy w której strona powodowa prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą, co pomoże osiągnąć kancelaria frankowa Łódź.
Jakie są skutki wygranej sprawy o unieważnienie kredytu przeczytasz tutaj.