Odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego dozór elektroniczny
W przypadku skazania na karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku i 6 miesięcy możliwe jest odbycie reszty kary poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego przebywając w miejscu zamieszkania realizując tym samym obowiązek pozostawania w miejscu stałego pobytu.
W postępowaniu wywołanym wnioskiem sąd penitencjarny bada czy resocjalizacja skazanego jest możliwa w warunkach dozoru elektronicznego z nałożeniem określonych obowiązków, a skazany wykorzysta udzielone mu zezwolenie na odbywanie kary w SDE zgodnie z przeznaczeniem.
Dozór elektroniczny przesłanki formalne:
1) wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku i 6 miesięcy albo wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności w wymiarze niższym niż 3 lata i któremu do odbycia w zakładzie karnym pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2, art. 64a lub art. 65 § 1 i 2 Kodeksu karnego;
2) odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie szczególne względy wskazujące, że w razie odbycia kary w tym systemie nie zostaną osiągnięte cele kary;
3) skazany posiada określone miejsce stałego pobytu;
4) osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę, o której mowa w art. 43h § 3;
5) odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne, o których mowa w art. 43h § 1.
Spełnione muszą być zatem formalne przesłanki z art. 43la § 1 i 3 kkw określające warunki wykonywania kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego, takie jak posiadanie stałego miejsca pobytu, zaś osoba dorosła wspólnie zamieszkująca wyrazić musi zgodę na odbywanie przez skazanego kary w tym systemie.
Podstawowym celem wykonywania kary pozbawienia wolności – co ma kapitalne znaczenie przy ocenie realizacji przesłanki z art. 43la § 1 pkt 2 KKW, w kontekście zasadności wniosku skazanego, zwłaszcza wobec spełnienia przez skazanego wszystkich pozostałych przesłanek z art. 43la § 1 KKW – jest cel zapobiegawczy i wychowawczy, a więc to, co jest nazywane prewencją szczególną. Został on jednoznacznie wyartykułowany w art. 67 KKW jako wzbudzanie w skazanym woli współdziałania w kształtowaniu jego społecznie pożądanych postaw, w szczególności poczucia odpowiedzialności, oraz potrzeby przestrzegania porządku prawnego, a zatem powstrzymania się od powrotu do przestępstwa. Jest to cel niejako perspektywiczny, dalekosiężny, mający szansę realizacji w przyszłości, po odbyciu kary.
Przesłanką negatywną jest zatem stwierdzenie, iż w tym systemie nie zostaną osiągnięte cele kary.
Praca zarobkowa w trakcie odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego
Sąd penitencjarny w postanowieniu określa przedział czasu w ciągu doby w poszczególnych dniach tygodnia, w których skazany ma prawo oddalić się z miejsca stałego pobytu, co umożliwia na przykład podjęcie pracy zarobkowej, oraz kontakty z rodziną.
Bransoletka – kontrolowanie zachowania w miejscu stałego pobytu
Kontrolowanie zachowania w miejscu stałego pobytu wymaga założenia na nogę skazanego nadajnika popularnie zwanego bransoletką, oraz zainstalowania w miejscu jego stałego pobytu stacjonarnego urządzenia monitorującego.
Posiedzenie w zakładzie karnym
Posiedzenie w przedmiocie wniosku w przedmiocie zastosowania dozoru elektronicznego
odbywa się w zakładzie karnym jeżeli skazany jest pozbawiony wolności. Jeżeli postępowanie sądowe dotyczy skazanego pozbawionego wolności, posiedzenie sądu może odbyć się przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie tej czynności na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku. W miejscu przebywania skazanego w czynności tej bierze udział przedstawiciel administracji zakładu karnego lub aresztu śledczego, obrońca, jeżeli został ustanowiony lub wyznaczony, oraz tłumacz, jeżeli został powołany.
Adwokat w postępowaniu o dozór elektroniczny
Postępowanie o udzielenie zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności
w systemie dozoru elektronicznego może być zainicjowane wnioskiem ustanowionego obrońcy w osobie adwokata, który sporządza wniosek i może uczestniczyć w posiedzeniu w zakładzie karnym. Adwokat Jacek Ostrowski w Łodzi może reprezentować klientów przed sądami penitencjarnymi w całej Polsce w zakładach karnych zlokalizowanych w różnych punktach kraju.