Skarga Pauliańska pozew
Skarga pauliańska dotycząca nieruchomości. Nieruchomość jest najczęściej głównym składnikiem majątkowym i stanowi dla właściciela centrum życiowe. Nie może dziwić zatem, iż osoba która z jakichś przyczyn stała się dłużnikiem stara się uchronić dom lub mieszkanie przed przymusową egzekucją. W tym celu często z pokrzywdzeniem wierzycieli zbywa je w drodze sprzedaży lub darowizny przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego, bądź też jego skierowaniem go do nieruchomości.
Jeżeli wierzyciel dowie się, że dłużnik sprzedał nieruchomość, może dochodzić przed sądem uznania takiej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jak mówi przepis jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.
Akcja Pauliańska wyrok
Jak trafnie wskazał Sąd Okręgowy w Łodzi w sprawie X GC 601/16 stosownie do brzmienia przepisu art. 527 k.c., przesłankami uznania bezskuteczności czynności prawnej na podstawie powołanego wyżej przepisu ( skargi pauliańskiej ) są:
1) istnienie godnego ochrony interesu wierzyciela w postaci wierzytelności;
2) dokonanie przez dłużnika czynności prawnej z osobą trzecią;
3) pokrzywdzenie wierzyciela wskutek czynności prawnej dokonanej przez dłużnika;
4) dokonanie przez dłużnika czynności ze świadomością pokrzywdzenia wierzyciela;
5) wiedza wierzyciela o powyższej świadomości dłużnika bądź przynajmniej możność dowiedzenia się o tym przy zachowaniu przez osobę trzecią należytej staranności;
6) uzyskanie wskutek tej czynności korzyści majątkowej przez osobę trzecią.
Domniemanie działania z pokrzywdzeniem wierzycieli
W sytuacji gdy dłużnika łączyły z nabywcą bliskie stosunki (np. rodzinne bądź towarzyskie) wierzyciel korzysta z domniemania, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli co znacząco poprawia sytuację wierzyciela, gdyż przerzuca ciężar obalenia domniemania na dłużnika.
Takie samo domniemanie dotyczy przedsiębiorcy pozostającego z dłużnikiem w stałych stosunkach gospodarczych.
W jeszcze lepszej sytuacji jest wierzyciel jeżeli dłużnik rozporządził rzeczą bezpłatnie (np. w drodze umowy darowizny), wtedy może żądać uznania czynności za bezskuteczną, chociażby osoba trzecia nie wiedziała i nawet przy zachowaniu należytej staranności nie mogła się dowiedzieć.
Częstym zabiegiem, zwłaszcza gdy dłużnik dokonuje darowizny na rzecz członka rodziny jest jednoczesne obciążenie jej służebnością osobistą w postaci prawa zamieszkiwania. W zamyśle ma to służyć wykazaniu, iż czynność nie jest dokonana pod tytułem darmym.
Skarga pauliańska termin przedawnienia
Uznania czynności za bezskuteczną można dochodzić w terminie pięciu lat od daty dokonania tej czynności, oznacza to iż w tym terminie należy wystąpić z powództwem.
Skarga pauliańska kolejny nabywca
Może się zdarzyć, że nabywca nieruchomości dokona jej dalszej sprzedaży. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy (V CSK 667/14), przy łańcuchu umów z pokrzywdzeniem wierzyciela należy pozywać ostatniego beneficjenta i zakwestionować ostatnią czynność.
Jacek Ostrowski Adwokat Łódź, w swojej praktyce prowadzi sprawy dotyczące skargi pauliańskiej na terenie sądów województwa łódzkiego.