Stwierdzenie nabycia spadku – pomoc prawna dla Polonii Spadkobierca według prawa polskiego nabywa spadek z mocy prawa z chwilą jego otwarcia. Chwilą otwarcia spadku, jest data śmierci spadkodawcy. Jednakże celem wykazania nabycia spadku konieczne jest bądź stwierdzenie nabycia spadku przez sąd, bądź też sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia przed notariuszem. Stwierdzenie nabycia spadku przez sąd, bądź…

Jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania art 299 §1 ksh Oznacza to, iż wierzyciel który nie uzyskał zaspokojenia swojej należności przez spółkę kapitałową będącą dłużnikiem może dochodzić jej bezpośrednio od członków jej zarządu, a także likwidatorów. Odpowiedzialność członków zarządu istnieje obok odpowiedzialności samej spółki i ma na…

Zadośćuczynienie dla osób najbliższych Stosownie do treści art 446 § 4 kc Sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Kto może dochodzić zadośćuczynienia w związku ze śmiercią poszkodowanego? Jak mówi przepis zadośćuczynienie może być przyznane najbliższym członkom rodziny zmarłego. Oznacza to, iż krąg osób uprawnionych dotyczy rodziny,…

Komu należy się odszkodowanie z OC? Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) to ubezpieczenie posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów. Chroni ono posiadaczy pojazdów przed koniecznością pokrycia wyrządzonej szkody z własnych środków, jak również umożliwia dochodzenie roszczenia od wypłacalnego podmiotu jakim jest zakład ubezpieczeń. Odszkodowanie w związku ze zdarzeniem komunikacyjnym…

Kontynuacja jednoosobowej działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. Artykuł 5842 wprowadził do Kodeksu spółek handlowych zasadę sukcesji generalnej tożsamą z art. 553 KSH dotyczącym przekształcenia spółek. W jego myśl spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. W szczególności dotyczy to zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba…

Nowy Ład – przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. Wraz z ogłoszeniem przez rząd założeń dotyczących Nowego Ładu, nie sposób nie zauważyć, iż proponowane zmiany podatkowe najdotkliwiej odczuje grupa przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. W takiej sytuacji należy się zastanowić nad możliwością zmiany formy prowadzenia działalności gospodarczej. Jednoosobowa działalność gospodarcza może zostać przekształcona w…